Koha-ceviche suvikõrvitsasalatiga
Kala on hinnatud tema tervislikkuse ja kerge seeditavuse tõttu. Soovitatav on seda süüa kahel või kolmel korral nädalas. Kuigi iseenesest valmib kala kiiresti, muudab töömahukas ettevalmistusprotsess kalaroogade valmistamise tülikaks.
Proteiinide aspektist peetakse heaks kala aminohappelist koostist. Peale selle on kalarasva koostises oomega-3-rasvhappeid ja rasvlahustuvaid vitamiine D, A, E ja K. Need muudavad kala tervislikul toidulaual ja südame-veresoonkonna haiguste ennetamisel asendamatuks.
Ceviche on Peruu päritoluga kalatoit, kus valge ja väherasvane kala on „küpsetatud” laimimahlas. Suhteliselt väherasvased on kalad, mille rasvahulk on alla 2% – näiteks tursk, luts, koha ja haug. Ceviche’i puhul ei ole tegemist küll kuumtöödeldud kalaroaga, kuid enamus baktereid ei talu nii aluselist keskkonda, lisaks töötleb laimimahl kala paremini seeditavaks.
Aluseline laim soodustab seedimist, sest aitab organismi happelisust normaliseerida. Kala küpsemisaega laimimahlas annavad erinevad retseptid erinevalt, kuid tähtis on jälgida kala värvust – kala on küps, kui fileeliha muutub valgeks. Oluline on kasutada väga kvaliteetset kalafileed, lõigata tükid piisavalt väikseks ning kala mitte liiga kaua marineerida, kuna liha muutub tuimaks. Soovi korral võib marinaadi lisada ka koriandrit või peterselli.
Suvikõrvitsas on vähe kaloreid, kuid palju toitaineid
Suvikõrvits on kurgi ja kõrvitsa lähisugulane ning pärineb Lõuna-Ameerikast, kus indiaanlased kasvatasid seda ammu enne eurooplaste saabumist. Suvikõrvitsad on õhukese söödava koore ja seemnetega köögiviljad. Kuna nende õrn viljaliha on suure veesisaldusega ning maheda maitsega, ei pea köögivilja kaua keetma-küpsetama.
Suvikõrvits sobib eriti hästi taljehoidjatele, kuna sisaldab väga vähe kaloreid – tassitäis viilutatud suvikõrvitsat annab kõigest 19 kilokalorit. Seda on pea poole vähem kui teistes madalakalorilistes rohelistes köögiviljades, nagu näiteks brokoli ja Brüsseli kapsas.
Suvikõrvitsas leidub rikkalikult kaaliumi, mis aitab vererõhku kontrolli all hoida ning vähendab oluliselt insuldiriski. Ka vitamiinide poolest on suvikõrvitsad rikkalikud, eelkõige on leidub neis A– ja C-vitamiini. Kasulikud on ka vilja tselluloosi sisaldavad seemned ja koor, sest need aitavad korrastada seedimist.
Suvikõrvitsa populaarsus on kasvanud eelkõige seoses tervisliku toidu propageerimisega. Suvikõrvits on väga mitmekülgne, sest seda võib süüa kas toorelt, küpsetada või ka grillida, lisades maitseaineid. Pikemaks säilitamiseks tuleks suvikõrvitsat hoida jahedas, näiteks külmkapis või sahvris, sest nii püsib ta värskena paar-kolm kuud. Sügavkülmas suvikõrvitsat aga hoiustada ei tasu, kuna sellel on niivõrd nõrk viljaliha.
Selles salatis sobib suvikõrvits talvisel ajal pannilt kiirelt läbipraetuna, kuid algaval suvehooajal võib seda kergelt oliiviõli ja soolaga maitsestatult ka grillida. Ülejäänud salati komponendid annavad värskust ning maitserikkust ning toit, mis on nii rikkalikult värviline ja maitsev, teeb heameelt kõikidele meeltele ja tervisele.
Koha-ceviche (kahele)
150 g kohafileed
- 1 laim
- 1 šalottsibul
- 1 sl oliiviõli
- Himaalaja soola
Suvikõrvitsasalat
- 300 g suvikõrvitsat
- 125 g värsket kurki
- 125 g paprikat
- 100 g tomatit
- 50 g maisi
- 1/2 šalottsibulat
- paar peotäit võrseid või värsket lehtsalatit
- 1 sl oliiviõli
- Himaalaja soola
- musta pipart
Valmimisaeg 15 minutit.
Koha-ceviche’i ja suvikõrvitsasalati valmistamise juhised:
Tükelda ceviche jaoks kalafilee ja šalottsibul. Pigista peale laimimahl, piserda peale oliiviõli ja maitsesta Himaalaja soolaga. Lase 10–15 minutit seista.
Viiluta suvikõrvits, piserda peale oliiviõli ja maitsesta Himaalaja soolaga. Grilli või prae keskmiselt kuumemal pannil poolküpseks paari minuti jooksul.
Tükelda kurk, paprika, tomat ja šalottsibul. Sega kokku maisi, värskete võrsete või tükeldatud lehtsalatiga, maitsesta oliiviõli, Himaalaja soola ning värskelt jahvatatud pipraga.
Tõsta serveerimisalusele praetud suvikõrvitsad, laota peale värske salat ning ceviche. Serveeri salati juurde paar viilu täisteraleiba.