google.com, pub-6282630743791891, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kanasupp parandab liigeste tööd

KanasuppHea supi saladus peitub puljongis. Parima kanasupi valmistamiseks tasub seega puljong ise valmis keeta. Supp on kerge ja samas täisväärtuslik toit, kuid et saada supist kätte parim, tasub tähelepanelikult järgida komponentide keemisaega.

Puljongi keetmiseks kasutatakse tavaliselt sidekoerikkaid ja kondiseid lihatükke. Kana puhul sobivad selleks hästi tiivad või poolkoivad, aga suurema koguse korral võib puljongi keeta ka tervest linnust.

Kui toidu valmistamisel kehtib enamasti reegel, et vähem töödeldud toit sisaldab rohkem toitaineid ja on seega tervislikum, siis puljongi keetmisel kehtib vastupidine loogika. Kanapuljongi pikem keemisaeg annab puljongile parema maitse ning lisaks eraldub puljongisse rohkem želatiini, kondroitiini ja glükoosamiini. Nii glükoosamiin kui ka kondroitiin on vajalikud ained liigeste tõrgeteta toimimiseks ning nende tarbimine aitab ka sidekoeprobleemidest kiiremini taastuda.

Et kanasupp ei oleks igav ja vaid lastele maitsev supp, tasub teada mõnda toidutehnoloogilist nippi supi täiustamiseks. Kanapuljongile annab maitsesügavust juurde lihatükkide eelnev pruunistamine. Seda saab teha nii ahjus kui ka pannil – viimane viis neist on oluliselt kiirem.

Puljongile lisatakse keemise ajal ka maitseköögiviljad, mis hiljem puljongist välja kurnatakse. Supi sisse lähevad hiljem värsked köögiviljad, mida keedetakse minimaalselt. Mida vähem supi sisse minevaid köögivilju töödelda (keeta), seda rohkem säilib neis maitset ning ka vitamiine ja mineraalaineid.

Kanasupp on ka teada-tuntud imeravim erinevate külmetushaiguste korral. Leidub teaduslikke uuringuid, mis kinnitavad kanasupi tervistavaid mõjusid ülemiste hingamisteede infektsioonide korral. Nimelt on kanasupil põletikke pärssiv toime ning seetõttu kiirendab kanasupi söömine näiteks nohust paranemist. Tervenemiseks ei piisa siiski ühest taldrikutäiest kanasupist, vaid sellega tuleks keha turgutada mitme söögikorra jooksul.

Loe lisaks: Supp soodustab seedimist ja toitainete imendumist

Kanapuljong (4-6-le)

  • Kanapuljongca 600 g kanatiibasid või –koibasid
  • õli praadimiseks
  • 2 porgandit
  • 2 küüslauguküünt
  • 1 mugulsibul
  • 2 varsselleri vart
  • ca 15 musta pipra tera
  • 2 loorberilehte
  • ca ½ sl meresoola
  • ca 2,5 l vett
  • poole sidruni mahl

Kanasupp

  • 1 porgand
  • 3 keskmist kartulit
  • 1 varsselleri vars
  • 1 küüslauguküüs
  • 1 mugulsibul
  • kanaliha (kontide küljest)
  • ca 15 suhkruhernest (koos kaunaga)
  • veidi õli või võid praadimiseks
  • maitserohelist: nt tilli, peterselli ja koriandrit

Valmimisaeg: minimaalselt 2 tundi.

Juhised:

Kuumuta pann, nirista pannile veidi õli ning aseta pestud ja kuivatatud kanatiivad (või kanakoivad) pannile. Prae mõlemalt poolt umbes 5 minutit, kuni nahk on võtnud jume.

Pane kanatiivad potti ja kalla peale keev vesi. Lisa potti ka porgand, varsseller, mugulsibul, küüslauguküüned, loorberilehed, must pipar ja sool. Lase puljong keema ning koori vajadusel puljongi pinnalt vahtu. Keeda puljongit madalal kuumusel kaanega suletud potis minimaalselt 1,5 tundi, kuid puljong võib keeda ka kuni 3 tundi. Lõpuks kurna puljong puhtasse potti. Kõik köögiviljad, mis on puljongis, lähevad äraviskamisele, kuna neist on maitse puljongi sisse välja keenud.

Kui kogu supi tegemise protsess tundub liiga pikk, võib puljongi valmis keeta ka päev varem ning säilitada seda külmkapis. Samuti saab valmiskeedetud puljongit (mitte kogu valmiskeedetud suppi) sügavkülmutada, mistõttu võib aja kokkuhoiu mõttes valmis keeta ka mitmekordse koguse puljongit ja seda osaliselt säilitada. Kui puljongit kohe supiks ei keeda, tuleb puljong võimalikult kiirelt maha jahutada – tõsta pott kas jääkülma veega täidetud nõusse, mõnda jahedamasse ruumi või külma ilmaga lausa õue.

Puljongi keemise ajal valmista ette supi sisse minevad köögiviljad. Tükelda porgand ja kartul meelepärasteks tükkideks. Haki varsseller, küüslauk ja mugulsibul. Kuumuta pann, lisa pannile tükk võid või õli ja hakitud köögiviljad. Sega ja prae madalal kuumusel umbes 5 minutit.

Seejärel aja kurnatud puljong keema, lisa puljongile maitsete tasakaalustamiseks veidi sidrunist pressitud mahla ning lisa ka pannil hautatud aedviljad ning keeda neid kümmekond minutit. Hea oleks, kui porgand ja varsseller säilitavad veel kerge krõmpsuvuse. Keera pliidilt tuli alt ja lisa viimasel minutil kontide küljest puhastatud kanaliha, suhkruherned (koos poolitatud kaunadega) ning maitseroheliseks tilli, peterselli ja/või koriandrit.

Nii maitseomadustelt, köögiviljade tekstuurilt kui ka toitainete poolest on supp parim esimesel päeval. Kui aga suppi jääb üle, siis tuleb supp võimalikult kiirelt jahutada ning säilitada seda külmkapis. Ülessoojendamisel piisab, kui lasta supp keema tõusta (rohkem keeta pole vaja).

Kommentaarid:

Aet Trisberg

Aet on tervislike eluviiside austaja, kes kohendab ka kõige patusemad retseptid tervislikuks. Ta hindab kvaliteetset ja ökoloogiliselt puhast toorainet, mis on maitsva ja täisväärtusliku toidu valmistamise aluseks. Aet kirjutab toidublogi „Aet köögis” ning õpib magistriõppes ajakirjandust ja kommunikatsiooni.

You may also like...

Värsked toitumise artiklid e-postile