Kuigi punane sõstar on ideaalne mahlamari, saab sellest valmistada ka suurepäraseid hoidiseid ning suviseid kooke. Punaste sõstarde maitse kujuneb kahe peamise komponendi, orgaaniliste hapete ja suhkrute koosmõjul. Suhkruid on punastes sõstardes koguseliselt rohkem, kuid sellest jääb ikkagi väheseks, et üldist haput maitset peita.
Rahvameditsiinis kasutatakse punaseid sõstraid paljude erinevate haiguste leevendamiseks, näiteks reumaatilised haigused, podagra, ishias, südame-veresoonkonna haigused ja palavik.
Talveks tasub marju koos rootsudega sügavkülma panna, et neid palaviku puhul värskena tarvitada.Rahvameditsiinis kasutatakse punast sõstart higistama ajava ja palavikku alandava vahendina.
Punane sõstar on ka hea allikas K-vitamiini saamiseks, mis parandab luude tervist ja südame-veresoonkonna süsteemi. Samuti on sellel omadus reguleerida vere hüübimist. Lisaks aitab punane sõstar ennetada vähki, samuti kaitseb limaskesti ning aitab parandada ainevahetust rakkudes.
Punased sõstrad sisaldavad peaaegu samapalju C-vitamiini kui maasikad, lisaks annavad need korraliku annuse fosforit, magneesiumi ja rauda. Ka on punases sõstras märkimisväärne kogus kiudaineid, mis aitavad hoida korras seedeelundkonda.
Koogi teine peamine komponent on toorjuust, mis on pehme, värske, õrnamaitseline ja tervislik naturaalselt valmistatud juust. Et tekiks ettekujutus, milline toorjuust on, siis võib seda võrrelda kreemja kohupiimaga.
Väärtusliku toorjuustu saamise esmane eeldus on kvaliteetne piim, mis peab olema hea maitse ja lõhnaga. Toorjuustu tarvitamine on eriti levinud Itaalias ja Prantsusmaal, kuna mõlemad riigid hiilgavad oma ammuse juustukultuuriga.
Kõik toorjuustud on pehmed ja suhteliselt veerikkad. Toorjuustude kalgendamisprotsess on suhteliselt lihtne ja kiire ning nende puhul jääb täiesti ära pikk järelvalmimisperiood ehk laagerdumine. Järelikult on lühem ka toorjuustu säilimisaeg.
Sõltuvalt kasutatud piima rasvasusest on toorjuustud erineva kalorsusega. Eristatakse väherasvaseid ehk niinimetatud light-variante ja soliidselt kaloririkkaid toorjuuste. Toote rasvasus määrab ka toorjuustu konsistentsi.
Toorjuustukook punaste sõstardega(24 tk)
220 g digestive küpsiseid
1 sl toorkakaod
100 g võid
500 g punaseid sõstraid
400 g maitsestamata toorjuustu
4 dl vahukoort
1 tl vanillipastat või 2 tl vanillisuhkrut
1 dl rafineerimata roosuhkrut
9 želatiinilehte
soovi korral vahele 50 g purustatud toorkakao ube
kaunistuseks punaseid või musti sõstraid
Valmistamisaeg 20 minutit + 4 tundi kuni üleöö külmikus.
Juhised:
Purusta küpsised ning sega kakao ja sulatatud võiga. Suru küpsisepuru 22 cm X 32 cm suuruses kandilise vormi põhja.
Vahusta suhkur, toasoe toorjuust, vaniljepasta ning vahukoor kuni saavutad kreemise täidise. Purusta punased sõstrad ning sega täidisesse.
Pane želatiinilehed 5 minutiks külma vette likku. Seejärel pigista želatiinilehtedest üleliigne vesi välja ning sega 100 ml keeva veega.
Tõsta želatiinisegusse pisut toorjuustutäidist, et želatiini pisut jahutada ning sega kiirelt ning ühtlaselt koogitäidisesse.
Puista küpsisepõhjale toorkakao ube ning vala peale koogitäidis. Silu ühtlaseks ning tõsta vähemalt neljaks tunniks külmkappi tahenema. Serveerimisel lõika ruutudeks ning serveeri punaste või mustade sõstardega.
Kristel on toitumisnõustaja, kes peab toidublogi nimega „Toidujutud”. Ta peab lugu kvaliteetsest toorainest ja leiab, et tervislikult saab toituda igaüks, kes vähegi soovib. „Tervislik toitumine” ei ole lihtsalt moetermin; selle asemel võiks olla hoopis „teadlik toitumine” ja see peaks huvi pakkuma igaühele, kes soovib elada kauem ilusa, noore ja tervena.