Meie toidulaud sisaldab enamasti liiga palju loomseid toiduained. Ka toitumissoovitused pööravad tähelepanu taimse toidu osakaalu suurendamisele ning loomse vähendamisele. Siinkohal on oluline, et loomseid toiduaineid ei jäetaks lihtsalt menüüst välja, vaid asendataks taimsetega. Kaunviljad on üks alternatiiv lihale.
Kaunvilju süüakse enamasti liiga harva. Samas on nii herned, oad kui ka läätsed väga maitsvad ning nendest saab mitmesuguseid roogasid valmistada. Kaunvilju saab kasutada salatis, supis, pajaroas, suupistena, võileivamäärdena ja magusate küpsetiste valmistamisel.
Supp hoiab seedimise korras ja sisaldab rohkelt vitamiine
Supil on hulk eeliseid. Kuna keeduvedelikku ei valata ära, siis säilivad supis paljud vitamiinid ja mineraalid paremini. Lisaks annab supp organismile vajalikku vedelikku. Peale kartuli ja porgandi tasub supile lisada ka erinevaid värvikirevaid köögivilju: paprikat, kaalikat, peeti, pastinaaki, kapsast, sibulat ning serveerimisel kindlasti ka maitserohelist.
Selles retseptis on supile lisatud porgandit, paprikat ja tomatipastat. Paprika on üks kõrgema C-vitamiini sisaldusega vilju. 100 g toores paprikas on tervelt 1,5-kordne päevane C-vitamiini annus. Keetes siiski osa sellest hävib.
Lisaks sisaldab paprika karotenoide, folaate, E-vitamiini ja kaaliumit. E-vitamiin aitab pidurdada rakkude vananemist ja see on üks organismi kesksetest antioksüdantidest.
Karotenoidide alla kuulub rohkem kui 600 taimede toodetavat rasvlahustuvat pigmenti, mis annavad puu- ja köögiviljadele neile omase kollase, oranži või punase värvi. Inimese keha suudab umbes 10% karotenoididest muundada A-vitamiiniks, mida on vaja organismi kasvuks ja kudede taastootmiseks, samuti selleks, et limaskestad tervena ja nahk siledana püsiks.
Lisaks A-vitamiiniks muundamisele neutraliseerivad karotenoidid vabu radikaale, toetades raku antioksüdantset kaitset ja takistades vähkkasvajate teket.
Paprikas ja tomatis sisalduv C-vitamiin aitab väsimust vähendada ja organismi vastupanuvõimet suurendada
Suvel tasub suppi valmistada värsketest tomatitest, neid enne koos paprikaga kergelt vokkides; talvel võib aga lisada purustatud tomateid või tomatipüreed.
Tomat sisaldab sarnaselt paprikale karotenoide ja C-vitamiini. Organism vajab neid vastupanuvõime tõstmiseks, väsimuse ja stressi vähendamiseks ning naha, igemete, hammaste ja luude arenguks. Samuti on need tarvilikud haavade normaalseks paranemiseks ning organismi tulnud foolhappe muutmiseks folaatideks.
Kuivatatud kaunviljade valmistamine võtab üsna kaua aega, kuid konserveerituna on need kohe kasutamiseks valmis. Oluline on neid enne toiduvalmistamist hoolsalt loputada, kuna need sisaldavad oligosahhariide, mis võivad tekitada gaase. Põhjalik loputamine vähendab seda toimet.
Pane vesi potti keema. Koori kartul ja porgand. Tükelda porgand ja pane koos loorberilehega potti keema. Haki sibul ja prae oliiviõlis kuldseks. Lisa tükeldatud paprika ning voki kergelt läbi. Kui porgand on veidi keenud, lisa tükeldatud kartul. Keeda, kuni kartul ja porgand on pehmed. Lisa praetud paprika ja sibul ning tükeldatud hapukurk. Loputa punased oad rohke veega ning lisa supile. Lõpuks lisa juurde tomatipasta, maitsesta roog soola ja pipraga ning lase 5–10 minutit haududa. Serveeri koos maitserohelisega.
Kommentaarid:
TervislikToitumine.ee
TervislikToitumine.ee tekstid valmivad vabakutseliste ajakirjanike sulest professionaalsete toitumisnõustajate sisendi abil. Tekstid on üle vaadatud Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse poolt ning kooskõlas Eesti riiklikke toitumis- ja liikumissoovitustega.