google.com, pub-6282630743791891, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Tomatine munaroog turgutab keskendumisvõimet

Muna on meie toidulaual väga väärtuslik toiduaine, sest sisaldab täisväärtuslikke valke, lipiide, vitamiine ja mineraalaineid. Inimese organism omastab munas leiduvaid toitaineid 95–97% ulatuses, seega on muna inimesele kergesti omastatav toiduaine.Munaroog

Munavalge on õrnalt kollaka värvusega põhiliselt veest ja valkudest koosnev toiduaine, milles on ka õige vähe süsivesikuid ja pisut mineraalaineid. Munakollases on aga rohkelt rasvu ja valke ning oluliselt rohkem mineraalaineid ja vitamiine kui munavalges.

Munakollane sisaldab rohkesti inimesele vajalikku letsitiini, mis on rakkude koostises ja normaalseks ainevahetuseks hädavajalik. Letsitiini vajame hea mälu ja mõtlemisvõime tarvis. Letsitiin vastutab ka vere kolesteroolitaseme reguleerimise eest, sidudes endaga kolesterooli ja viies seda organismist välja.

Munakollase kolesterooli ennast ei tasu aga karta, sest seda on tegelikult väga väikestes kogustes ning ühest munast saab keskmiselt vaid 80 mg kolesterooli. Need inimesed, kellel on kõrge vere kolesteroolisisaldus ja probleeme ateroskleroosiga, peavad menüüs munakollase tarbimist siiski piirama, kuid muna kui väga väärtuslikku toiduainet ei tasu selle tõttu oma menüüst täielikult välja jätta. Kolesterooli vähendavad ka kiudainerikkad teraviljad, küüslauk, kartul ja sibul, nii et neid tasub süüa koos munaga.

Täiendavalt tasub veel ka vaadata munade päritolu, sest uuringud on näidanud, et mida parem elu kanadel on olnud, seda kasulikumad on ka nende munad. Need sisaldavad rohkem karotenoide ja rasvlahustuvaid vitamiine. Samuti on mahemunades vähem kolesterooli ja küllastatud rasvhappeid. Muna värskust saab hinnata sellejärgi, kuidas see munakoore purustades laiali valgub – mida vanem on muna, seda vedelam on munakollane ja seda kergemini see laiali valgub. Munakollase värvus sõltub eeskätt kanade toidust ja aastaajast.

Tomatine munaroogTomatine munaroog, 3 portsjonit

  • 125 g keedetud kartulit
  • 25 g taisemat maasuitsusinki
  • 400 g purustatud tomateid
  • 1 tl kuivatatud basiilikut
  • 3 muna
  • oliiviõli
  • Himaalaja soola
  • musta pipart
  • mungoa idandeid
  • peotäis peterselli

Valmistamiseaeg 10 minutit

Juhised:

Kuumuta pannil oliiviõli ning prae keedetud kartulid ja maasuitsusink kergelt läbi, lisa pannile purustatud tomatid, maitsesta kuivatatud või värske basiilikuga ning löö sisse kolm muna. Kuumuta keskmisest madalamal kuumusel, kuni munad on meelepäraseks hüübinud. Serveeri peterselli ja mungoa idanditega.

Kommentaarid:

Kristel Vokk

Kristel on toitumisnõustaja, kes peab toidublogi nimega „Toidujutud”. Ta peab lugu kvaliteetsest toorainest ja leiab, et tervislikult saab toituda igaüks, kes vähegi soovib. „Tervislik toitumine” ei ole lihtsalt moetermin; selle asemel võiks olla hoopis „teadlik toitumine” ja see peaks huvi pakkuma igaühele, kes soovib elada kauem ilusa, noore ja tervena.

You may also like...

Värsked toitumise artiklid e-postile