Kikerhernekarri on praegusel pimedal ja niiskel talveilmal ideaalne roog. Karripasta vürtsid soojendavad keha seestpoolt, kookospiim tasakaalustab pisut vürtside maitset ja annab rammusust ning kikerherned koos lillkapsaga lisavad toiteväärtust ja kiudainerikkust.
Kikerherne teadlik tarbimine on suurenenud just viimastel aastatel hummuse ehk kikerhernepasteedi laia levikuga, kuid tegelikult saab kikerherneid kasutada ka erinevates hautistes, salatites ja suppides. Koos täisteraviljaga serveerides on kikerherned ideaalseks valguallikaks, mis võimaldab kätte saada kõik asendamatud aminohapped olles samal ajal heaks asenduseks lihatoitudele.
Kuna kikerherneste ettevalmistus ja keetmisaeg on üsna pikk (10–12 h leotamist ning 1,5–2h keetmist) saab kaubandusest pärit konservtootega kiiremini hakkama. Eelistada tuleks klaaspurgis kikerherne konserve.
Konservtoodete puhul tuleb kikerherned kindlasti korralikult jooksva vee all üle loputada, kuna sellega vähendad võimalust tekitada omale puhitused. Puhitusi põhjustavad enamasti kaunviljades esinevad oligosahhariidid ehk süsivesikud, mis on muuhulgas küll väga kasulikud just seedekulgla alumise osa mikroobidele. Aga kui organism ei ole kohanenud sellises koguses kiudainetega, tekitab see esialgu kergeid vaevusi.
Selles retseptis ei ole karripasta ja kaunviljade kooslus juhuslik. Nimelt sobivad kikerhernestele ja ka teistele kaunviljadele ideaalselt kaaslaseks erinevad vürtsid ja ürdid, mis aitavad kaasa rahulikumale seedimisele. Karritoidud on populaarsed just Aasias, kus sõna karri tähistab kastet ning toidu maitse sõltub karripastasse lisatud erinevatest vürtsidest. Kuna karripastad on väga erineva koostisega, sõltuvad nende tervist toetavad omadused just vürtsidest, mis on pasta või karripulbri sees.
Mainida tasub kindlasti ka lillkapsast, mida peetakse üheks tervislikumaks köögiviljaks, kuna sisaldab rikkalikult mineraalaineid ning vitamiinidest C-vitamiini ja foolhapet. Kuna C-vitamiin on kuumutamisel kiirelt kaduv, ei ole soovitav toiduaineid liiga kaua töödelda. Seetõttu hautatakse antud retsepti puhul lillkapsast väga lühikest aega, nii et see jääb kergelt krõmps ning enamus toiteväärtust säilib.
Karri kikerherne ja köögiviljadega (neljale)
400 g konserveeritud kikerherneid vees
400 g lillkapsast
400 g kookospiima
1 sl punast karripastat
1 sibul
1 porgand
laimimahla
Himaalaja soola
100 g tomatit
1 sl oliiviõli
Täistera- või basmatiriisi.
Valmistamisaeg 10 minutit + riisi hautamise aeg.
Pese riis korralikult läbi ning hauta pakil antud valmistamisaja ja topeltkoguse veega keskmiselt madalamal kuumusel. Samal ajal tükelda köögiviljad suupärasteks tükkideks. Loputa kikerherned korralikult jooksva vee all. Haki sibul.
Lisa potipõhja oliiviõli, karripasta, hakitud sibul ja ribastatud porgand. Kuumuta pisut, lisa kikerherned, lillkapsas ja kookospiim. Hauta u 5 minutit keskmisel kuumusel. Maitsesta Himaalaja soola ja laimimahlaga. Serveerimisel lisa tükeldatud tomatid ning söö koos hautatud basmati- või täisterariisiga.
Kristel on toitumisnõustaja, kes peab toidublogi nimega „Toidujutud”. Ta peab lugu kvaliteetsest toorainest ja leiab, et tervislikult saab toituda igaüks, kes vähegi soovib. „Tervislik toitumine” ei ole lihtsalt moetermin; selle asemel võiks olla hoopis „teadlik toitumine” ja see peaks huvi pakkuma igaühele, kes soovib elada kauem ilusa, noore ja tervena.