Šokolaadine avokaado toorkook
Kookide ja tortide valmistamisel ei ole vaja enam alati kasutada sõna „küpsetama“, sest kooke on võimalik valmistada ka kuumust kasutamata. Sel juhul pannakse toorained kokku peamiselt kas segades köögikombainis, ladudes kihiti või vahel ka külmutades. Selliseid meetodeid kasutab ka toortoitlus – toitumisviis, milles on ülekaalus kuumtöötlemata toiduained. Toortoiduks loetakse toiduaineid, mida pole kuumutatud üle 40–48 °C.
Enamasti on toortoidud taimetoidud või isegi vegantoidud. See aga ei tähenda, et neil puuduks maitse või need oleksid mõeldud inimestele, kes oma toitumist piiravad. Eriti kehtib see toorkookide ja -magustoitude osas, sest nende valmistamine on lihtne ning maitsed uudsed.
Tavalise küpsetamise eesmärk on luua kõikide osiste abil üks imeline maitse, kook, mida annab siis lisanditega ehtida. Toorkookide idee on aga selles, et iga ampsu juures oleks tunda samal ajal nii eraldi koogi valmistamiseks kulunud toorainete maitseid kui ka nende koosmõju.
Avokaado aitab tasakaalustada kolesterooli
Selle koogi peamine komponent, avokaado, on tõeline supertoit, mida nüüdseks on valminult saada ka igas poes ning küpse avokaado sisu annab koogile tõeliselt mõnusa ja kreemise koostise. Avokaado on üldse suurepärane puuvili, mis tagab tervise ja ilu, sest sisaldab palju kasulikke rasvhappeid, mis nii ennetavad kortse kui ka parandavad aju võimsust.
Avokaado sisaldab hulgaliselt vitamiine, mineraale, kasulikke rasvhappeid ja antioksüdante. Kasulikud rasvhapped koosnevad peamiselt monoküllastunud rasvhapetest, mis suudavad vähendada halva kolesterooli sisaldust ning tõsta hea kolesterooli taset. Lisaks sisaldab avokaado palju E-vitamiini, mis aitab nahal säilitada oma pehmuse, sära ja värskuse, andes ka juustele täiendavat läiget.
Toores avokaado küpseb kõige paremini edasi toatemperatuuril. Kui külmikusse panna toores avokaado, värvub viljaliha seest pruuniks, sest rasvad on külma suhtes tundlikud. Kuid küpset avokaadot saab külmkapis edukalt säilitada. Toore avokaado saab kiiremini küpseks, kui asetada ta koos õuna või banaaniga paberkotti. Puuviljad toodavad etüleengaasi, küpsemishormooni, mis kiirendab nende valmimist.
Kõige mugavam on avokaado viiludeks lõigata ja lihtsalt toidu kõrvale süüa. Kuid seda on lihtne ka püreestada ning kasutada leival või asemel. Kui aga jätta lahti lõigatud avokaado värske õhu kätte, muudab see värvi, oksüdeerub. Selle vältimiseks võib tilgutada avokaadole paar tilka sidrunit või äädikat, nii säilib värv paremini.
Toorkakaos on suurim kogus antioksüdante
Teine koogi komponent on toorkakao, mida saadakse Theobroma cacao nimelise puu viljadest, täpsemalt nende puuviljade sees leiduvatest mandlisuurustest kakaoubadest. Need oad sisaldavad üle 1200 toitaine ning umbes 10% kakaost moodustavad antioksüdandid. Antioksüdantide kõrge sisalduse poolest on kakao võrreldamatu mistahes teise toiduainega. Antioksüdandid on ained, mis aitavad meile kindlustada kvaliteetsemat elu, reguleerides rakutasandil organismi normaalset tegevust.
Toorkakao sisaldab ka kõikidest maailma toiduainetest kõige suuremas koguses magneesiumi. Lisaks sisaldab toorkakao väga palju rauda, kroomi, tsinki, väävlit ja vaske, lisaks selle veel E- ja C-vitamiini ning suures koguses neurotransmittoreid, mis mõjutavad inimese aju rahuldust pakkuvaid aineosasid ning nende ehitusmaterjale.
Toorkakao valmistamiseks purustatakse terved kakaooad, millest saadakse terad. Kakaoterade massist külmpressitakse välja kakaorasv (kakaovõi), jääb järgi kuiv tooraine, mis jahvatatakse kakaopulbriks. Toores kakaopulber on seega külmpressi meetodil valmistatud kakaopulber, mille toiteväärtus on eriti kõrge, kuna teda pole kuumutatud ning kõik vajalikud toitained on alles.
Šokolaadine avokaado toorkook (6–8 tk)
- 230 g kivideta datleid
- 200 g metspähkleid või mandleid
- 1 sl (10 g) toorkakaod
Täidis
- 280 g küpse avokaado sisu
- 70 g agaavisiirupit
- 50 g kookosõli
- 45 g toorkakaod
Kookose kate
- 2 dl kreemist kookoskoort
- 1 sl kookose kondenspiima
- 40 g chia-seemneid
Valmistamise aeg: 25 minutit ja vähemalt neli tundi külmkapis.
Juhised:
- Pane datlid 10 minutiks sooja vette ligunema. Vala vesi ära ning purusta pähklite ja kakaoga köögikombainis või kannmikseris ühtlaseks kleepuvaks massiks.
- Suru koogipõhi 20 cm läbimõõduga küpsetuspaberiga kaetud lahtikäiva koogivormi põhja ja äärtesse.
- Püreesta köögikombainis või kannmikseris avokaado, agaavisiirup, sulatatud kookosõli ja toorkakao. Vala koogi põhjale.
- Vahusta kookoskoort paar minutit, lisa kondenspiim ning chia-seemned. Vala šokolaadipõhjale ning aseta kook külmkappi vähemalt neljaks tunniks tahenema. Kaunista meelepäraselt.